
Dynamic Friction CompanyTrue Balanced Brake Drum
Part #: DFC-365-54068 $115.81
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
True Balanced Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.9mm |
| Bolt Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Dia | 87.4mm |
| Drum Bolt Circle Dia | 139.7mm |
| Maximum Drum Dia | 282.45mm |
| Mount Type | Floating |
| Nominal Drum Dia | 280.2mm |
| Outside Diameter | 324mm |
| Overall Height | 94mm |
| Weight | 18.45lb |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1986 - 1996 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 1986 - 2000 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1986 - 2000 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 1986 - 1996 | Ford Bronco | 4WD |