
Dynamic Friction CompanyTrue Balanced Brake Drum
Part #: DFC-365-47074 $433.29
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
True Balanced Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 22.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 6 |
| Center Hole Dia | 172mm |
| Drum Bolt Circle Dia | 223mm |
| Maximum Drum Dia | 321.5mm |
| Mount Type | Floating |
| Nominal Drum Dia | 320mm |
| Outside Diameter | 376mm |
| Overall Height | 197.6mm |
| Weight | 66lb |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2010 | Chevrolet W5500 Tiltmaster | 4 X 2 |
| 1998 - 2010 | Chevrolet W4500 Tiltmaster | 4 X 2 |
| 2017 - 2022 | Chevrolet LCF 5500HD | 4 X 2 |
| 2017 - 2022 | Chevrolet LCF 4500XD | 4 X 2 |
| 2017 - 2022 | Chevrolet LCF 4500HD | 4 X 2 |
| 2016 - 2022 | Chevrolet LCF 4500 | 4 X 2 |
| 1998 - 2010 | GMC W5500 Forward | 4 X 2 |
| 1998 - 2022 | Isuzu NQR | 4 X 2 |
| 2015 - 2022 | Isuzu NPR-XD | 4 X 2 |
| 1999 - 2022 | Isuzu NPR-HD | 4 X 2 |