
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1600-1427-01 $78.82
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Advance Ceramic Formulation For European Applications
- Excellent Fade Resistance
- Low Dust
- Stable Friction Performance Across A Wide Temperature Range
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Euro Ceramic Brake Pads and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8544-D1427 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.5in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.646in |
| Inner Pad Width | 4.591in |
| Outer Pad Height | 2.5in |
| Outer Pad Overall Thickness | 16.4mm |
| Outer Pad Width | 116.6mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | No |
| Pad Wear Sensor Type | Electronic |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2013 | Land Rover Range Rover Sport | 4WD |
| 2010 - 2012 | Land Rover Range Rover | 4WD |