
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1600-1024-01 $135.17
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Advance Ceramic Formulation For European Applications
- Excellent Fade Resistance
- Low Dust
- Stable Friction Performance Across A Wide Temperature Range
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Euro Ceramic Brake Pads and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7928-D1024 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 73.7mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.752in |
| Inner Pad Width | 7.598in |
| Outer Pad Height | 73.7mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.752in |
| Outer Pad Width | 193mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Electronic |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2009 | Audi S8 | AWD |
| 2007 - 2011 | Audi S6 | AWD |
| 2004 - 2010 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 2009 - 2011 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 2004 - 2006 | Volkswagen Phaeton | AWD |