
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1552-0598-01 $75.82
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7476-D598 |
| Inner Pad Height | 73.7mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.689in |
| Inner Pad Width | 124mm |
| Outer Pad Height | 2.902in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.689in |
| Outer Pad Width | 124mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1996 - 1997 | Ford Thunderbird | RWD |
| 2001 - 2007 | Ford Taurus | FWD |
| 2001 - 2005 | Mercury Sable | FWD |
| 1996 - 1997 | Mercury Cougar | RWD |