
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1552-0030-00 $42.84
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Low Metallic
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 735-D30 |
| Inner Pad Height | 2.079in |
| Inner Pad Overall Thickness | 14.9mm |
| Inner Pad Width | 55.6mm |
| Outer Pad Height | 2.079in |
| Outer Pad Overall Thickness | 14.9mm |
| Outer Pad Width | 2.189in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1967 - 1967 | Alfa Romeo TZ 2 | RWD |
| 1965 - 1965 | Alfa Romeo TZ | RWD |
| 1978 - 1979 | Alfa Romeo Sport | RWD |
| 1969 - 1994 | Alfa Romeo Spider | RWD |
| 1971 - 1975 | Alfa Romeo Montreal | RWD |
| 1964 - 1964 | Alfa Romeo GTZ | RWD |
| 1981 - 1986 | Alfa Romeo GTV-6 | RWD |
| 1965 - 1968 | Alfa Romeo GTV | RWD |
| 1964 - 1966 | Alfa Romeo GTC | RWD |
| 1969 - 1974 | Alfa Romeo GT Veloce | RWD |
| 1964 - 1968 | Alfa Romeo Giulia Sprint | RWD |
| 1964 - 1968 | Alfa Romeo Giulia | RWD |
| 1966 - 1968 | Alfa Romeo Duetto 1600 | RWD |
| 1969 - 1974 | Alfa Romeo Berlina | RWD |
| 1975 - 1977 | Alfa Romeo Alfetta | RWD |