
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1904-11 $93.10
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8655-D1904 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 65.5mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.724in |
| Inner Pad Width | 7.579in |
| Outer Pad Height | 2.579in |
| Outer Pad Overall Thickness | 18.4mm |
| Outer Pad Width | 192.5mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2020 | Dodge Durango | AWD, RWD |
| 2022 - 2022 | Jeep Grand Cherokee WK | AWD, RWD, 4WD |
| 2011 - 2021 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD |
| 2017 - 2019 | Mercedes-Benz GLS450 | AWD |
| 2017 - 2017 | Mercedes-Benz GLS350d | AWD |
| 2016 - 2019 | Mercedes-Benz GLE400 | AWD |
| 2016 - 2018 | Mercedes-Benz GLE350 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Mercedes-Benz GLE300d | AWD |