
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1771-01 $102.26
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8896-D1771 |
| Inner Pad Height | 2.579in |
| Inner Pad Overall Thickness | 17.3mm |
| Inner Pad Width | 180.1mm |
| Outer Pad Height | 65.5mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.669in |
| Outer Pad Width | 180.1mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2023 | Ford Transit Connect | FWD |
| 2013 - 2018 | Ford Focus | FWD |
| 2013 - 2019 | Ford Escape | FWD, AWD |
| 2015 - 2019 | Lincoln MKC | FWD, AWD |