
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1680-01 $89.57
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Semi Metallic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8909-D1680 |
| Inner Pad Height | 71.6mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 18.2mm |
| Inner Pad Width | 213.1mm |
| Outer Pad Height | 71.6mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.717in |
| Outer Pad Width | 8.39in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2016 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2011 - 2022 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2012 - 2022 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |