
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1649-01 $73.26
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8877-D1649 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.358in |
| Inner Pad Overall Thickness | 15.8mm |
| Inner Pad Width | 6.512in |
| Outer Pad Height | 59.9mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 15.8mm |
| Outer Pad Width | 165.4mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2020 | Infiniti QX60 | FWD, AWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti JX35 | FWD, AWD |
| 2013 - 2020 | Nissan Pathfinder | FWD, AWD, 4WD |
| 2015 - 2024 | Nissan Murano | FWD, AWD |