
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1451-01 $55.06
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8447-D1451 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 46.2mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 14.7mm |
| Inner Pad Width | 93.5mm |
| Outer Pad Height | 46.2mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 14.7mm |
| Outer Pad Width | 93.5mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2014 | Acura TSX | FWD |
| 2008 - 2017 | Honda Accord | FWD |