
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1391-01 $54.18
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8500-D1391 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 1.831in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.598in |
| Inner Pad Width | 4.539in |
| Outer Pad Height | 46.5mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 15.2mm |
| Outer Pad Width | 115.3mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | No |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2015 | Lexus RX450h | FWD, AWD |
| 2010 - 2015 | Lexus RX350 | FWD, AWD |
| 2011 - 2020 | Toyota Sienna | FWD, AWD |
| 2012 - 2017 | Toyota Prius V | FWD |
| 2016 - 2020 | Toyota Mirai | FWD |
| 2014 - 2019 | Toyota Highlander | FWD, AWD |