
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1340-00 $61.37
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8451-D1340 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.799in |
| Inner Pad Overall Thickness | 19.5mm |
| Inner Pad Width | 146.1mm |
| Outer Pad Height | 71.1mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 19.5mm |
| Outer Pad Width | 5.752in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | No |
| Pad Wear Sensor Type | Electronic |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2012 | Mercedes-Benz C300 | AWD, RWD |
| 2012 - 2015 | Mercedes-Benz C250 | RWD |