
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1211-01 $71.84
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8331-D1211 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.24in |
| Inner Pad Overall Thickness | 17.6mm |
| Inner Pad Width | 5.772in |
| Outer Pad Height | 56.9mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.693in |
| Outer Pad Width | 5.772in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | No |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2010 | Pontiac Vibe | FWD, AWD |
| 2011 - 2016 | Scion tC | FWD |
| 2016 - 2016 | Scion iM | FWD |
| 2006 - 2018 | Toyota RAV4 | FWD, AWD, 4WD |
| 2016 - 2020 | Toyota Mirai | FWD |
| 2009 - 2013 | Toyota Matrix | FWD, AWD |
| 2017 - 2018 | Toyota Corolla iM | FWD |