
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1169-11 $81.55
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8410-D1169 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 58.9mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.701in |
| Inner Pad Width | 178.3mm |
| Outer Pad Height | 58.9mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 17.8mm |
| Outer Pad Width | 7.02in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2017 | Buick Enclave | FWD, AWD |
| 2009 - 2017 | Chevrolet Traverse | FWD, AWD |
| 2017 - 2017 | GMC Acadia Limited | FWD, AWD |
| 2007 - 2016 | GMC Acadia | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Saturn Outlook | FWD, AWD |