
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1114-01 $46.55
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8218-D1114 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 1.48in |
| Inner Pad Overall Thickness | 13.8mm |
| Inner Pad Width | 4.35in |
| Outer Pad Height | 37.6mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.543in |
| Outer Pad Width | 4.35in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2015 | Subaru XV Crosstrek | AWD |
| 2015 - 2021 | Subaru WRX | AWD |
| 2005 - 2014 | Subaru Outback | AWD |
| 2005 - 2014 | Subaru Legacy | AWD |
| 2008 - 2023 | Subaru Impreza | AWD |
| 2009 - 2018 | Subaru Forester | AWD |
| 2016 - 2023 | Subaru Crosstrek | AWD |
| 2013 - 2015 | Subaru BRZ | RWD |