
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1086-01 $55.98
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7418-D1086 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 47.5mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.575in |
| Inner Pad Width | 88.9mm |
| Outer Pad Height | 47.5mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 14.6mm |
| Outer Pad Width | 3.5in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2018 | Acura RDX | FWD, AWD |
| 2012 - 2015 | Honda Crosstour | FWD, AWD |
| 2005 - 2016 | Honda CR-V | FWD, AWD, 4WD |
| 2010 - 2011 | Honda Accord Crosstour | FWD, AWD |