
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-1047-20 $56.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7950 w/3501 8-D1047A |
| Inner Pad Height | 67.3mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.591in |
| Inner Pad Width | 170.7mm |
| Outer Pad Height | 67.3mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.591in |
| Outer Pad Width | 170.7mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2012 | Ford Escape | FWD, 4WD |
| 2011 - 2011 | Mazda Tribute | FWD, 4WD |
| 2009 - 2011 | Mercury Mariner | FWD, 4WD |