
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-0905-01 $51.23
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7784-D905 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 37.8mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 14.2mm |
| Inner Pad Width | 4.134in |
| Outer Pad Height | 37.8mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.559in |
| Outer Pad Width | 105mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2019 | Nissan Sentra | FWD |
| 2004 - 2008 | Nissan Maxima | FWD |
| 2011 - 2017 | Nissan Juke | FWD, AWD |
| 2002 - 2024 | Nissan Altima | FWD, AWD |