
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-0785-01 $82.31
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Ceramic and Hardware Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7653-D785 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.331in |
| Inner Pad Overall Thickness | 18.4mm |
| Inner Pad Width | 6.969in |
| Outer Pad Height | 59.2mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 18.4mm |
| Outer Pad Width | 6.969in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2006 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2003 - 2006 | Cadillac Escalade ESV | AWD |
| 2002 - 2006 | Cadillac Escalade | AWD, RWD |
| 2000 - 2006 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2000 - 2013 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2006 | Chevrolet Suburban 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2004 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2010 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 1999 - 2004 | Chevrolet Silverado 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic | RWD, 4WD |
| 1999 - 2006 | Chevrolet Silverado 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2005 | Chevrolet Express 2500 | AWD, RWD |
| 2003 - 2008 | Chevrolet Express 1500 | AWD, RWD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2005 | Chevrolet Astro | AWD, RWD |
| 2000 - 2013 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2006 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2000 - 2006 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2006 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2010 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 1999 - 2004 | GMC Sierra 2500 | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Sierra 1500 HD | RWD, 4WD |
| 1999 - 2006 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2005 | GMC Savana 2500 | AWD, RWD |
| 2003 - 2008 | GMC Savana 1500 | AWD, RWD |
| 2003 - 2005 | GMC Safari | AWD, RWD |
| 2003 - 2009 | Hummer H2 | 4WD |