
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1551-0507-00 $32.88
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Designed To Deliver A Consistent Pedal Feel And Superb Brake Response
- Formulated For Each Axle On Every Vehicle
- Long Pad Wear
- Rotor Friendly
- Selected Friction Materials Designed To Meet The Demands Of Modern Vehicles With Abs And Automated Braking Systems
- Selected Original Equipment Manufacturer Formulations
Disc Brake Pad Set; DFC 5000 Advanced Brake Pads - Semi Metallic
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7386-D507 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Semi-metallic |
| Inner Pad Height | 1.98in |
| Inner Pad Overall Thickness | 16.8mm |
| Inner Pad Width | 5.031in |
| Outer Pad Height | 1.98in |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.661in |
| Outer Pad Width | 127.8mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1996 | Saturn SW2 | FWD |
| 1993 - 1996 | Saturn SW1 | FWD |
| 1991 - 1996 | Saturn SL2 | FWD |
| 1991 - 1994 | Saturn SL1 | FWD |
| 1991 - 1994 | Saturn SL | FWD |
| 1993 - 1994 | Saturn SC2 | FWD |
| 1993 - 1994 | Saturn SC1 | FWD |