
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1311-2005-00 $30.55
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Long Pad Wear
- Low Dust
- Low Noise
- Rotor Friendly
- Semi-Metallic
- Stable Friction Performance Across A Wide Temperature Range
Disc Brake Pad Set; DFC 3000 Semi-Metallic Brake Pads
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 9304-D2005 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Semi-metallic |
| Inner Pad Height | 1.791in |
| Inner Pad Overall Thickness | 15.3mm |
| Inner Pad Width | 108.5mm |
| Outer Pad Height | 45.5mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.602in |
| Outer Pad Width | 108.5mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | Yes |
| Pad Wear Sensor Type | Mechanical |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |