
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1310-1340-00 $38.41
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Ceramic
- Excellent Fade Resistance
- Low Dust
- Stable Friction Performance Across A Wide Temperature Range
Disc Brake Pad Set; DFC 3000 Ceramic Brake Pads
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 8451-D1340 |
| Friction Material Attachment | Integrally Molded |
| Friction Material Composition | Ceramic |
| Inner Pad Height | 2.799in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.768in |
| Inner Pad Width | 146.1mm |
| Outer Pad Height | 71.1mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.768in |
| Outer Pad Width | 146.1mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Pad Wear Sensor Included | No |
| Pad Wear Sensor Type | Electronic |
| Prepared For Pad Wear Sensor | Yes |