
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1310-0340-00 $31.52
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Ceramic
- Excellent Fade Resistance
- Low Dust
- Stable Friction Performance Across A Wide Temperature Range
Disc Brake Pad Set; DFC 3000 Ceramic Brake Pads
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7234-D340 |
| Inner Pad Height | 52.8mm |
| Inner Pad Overall Thickness | 14.9mm |
| Inner Pad Width | 87.1mm |
| Outer Pad Height | 52.8mm |
| Outer Pad Overall Thickness | 0.587in |
| Outer Pad Width | 87.1mm |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |