
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Pad Set
Part #: DFC-1000-0340-00 $59.96
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Delivers Unmatched Braking Performance, Pedal Response, And Superb Brake Control Under All Conditions
- Excellent Friction Stability And Consistency
- Extremely High Torque With Aggressive Initial Bite
- High Friction Formulation
- High Resistance To Brake Fade At High Operating Temperature Ranges
- Offers High Friction Coefficient And Low Compressibility
- Outstanding Modulation, Threshold Control, And Release Characteristics
Disc Brake Pad Set; DFC Track/Street Pads - Low Metallic
| Name | Specs |
|---|---|
| FMSI Number | 7234-D340 |
| Inner Pad Height | 2.079in |
| Inner Pad Overall Thickness | 0.587in |
| Inner Pad Width | 3.429in |
| Outer Pad Height | 2.079in |
| Outer Pad Overall Thickness | 14.9mm |
| Outer Pad Width | 3.429in |
| Pad Quantity | 4ea |
| Prepared For Pad Wear Sensor | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2006 | Audi TT Quattro | AWD |
| 2000 - 2006 | Audi TT | FWD |
| 2001 - 2003 | Audi S8 | AWD |
| 2002 - 2003 | Audi S6 | AWD |
| 2000 - 2002 | Audi S4 | AWD |
| 2001 - 2005 | Audi Allroad Quattro | AWD |
| 2000 - 2003 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 1998 - 2004 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 1998 - 2004 | Audi A6 | FWD |
| 2002 - 2006 | Audi A4 Quattro | AWD |
| 1997 - 2008 | Audi A4 | FWD |
| 2010 - 2013 | Audi A3 | FWD |
| 1989 - 1991 | Peugeot 405 | FWD |
| 1986 - 1988 | Volkswagen Scirocco | FWD |
| 2004 - 2004 | Volkswagen R32 | AWD |
| 1986 - 1988 | Volkswagen Quantum | AWD |
| 1990 - 2005 | Volkswagen Passat | FWD, AWD |
| 1985 - 2018 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2015 - 2015 | Volkswagen Golf SportWagen | FWD |
| 1985 - 2015 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1990 - 1994 | Volkswagen Corrado | FWD |
| 1999 - 2002 | Volkswagen Cabrio | FWD |
| 1998 - 2019 | Volkswagen Beetle | FWD |