
Monroe Shocks & StrutsSuspension Shock Absorber
Part #: MRC-5826 $59.60
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- REDUCED NOISE, VIBRATION AND HARSHNESS -- Twin Technology(TM) Active Control System delivers exceptional control under most driving conditions while isolating impact-related noise, vibration and harshness
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving, tuned specifically to each vehicle, adjusts to road extremes while the larger bore provides more efficient damping control to provide consistency and a smooth ride
- CONTROL AND DURABILITY -- PTFE-banded piston provides consistent sealing between piston and pressure tube for better control and increased durability
- CONSISTENT RIDE -- OE all-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- IMPROVES PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration and shock fade
- BUILT TO LAST -- Self-lubricating fluid seal retains gas and reduces excessive friction against the piston rod to help reduce premature wear
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Monroe’s Limited Lifetime Warranty and exclusive Feel the Difference(TM) Guarantee
Suspension Shock Absorber; OESpectrum Passenger Car Shock Absorber
| Name | Specs |
|---|---|
| Compressed Length | 10.125in/257.2mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Metal |
| Extended Length | 16.375in/415.9mm |
| Gas Charged | Yes |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | S4 |
| Lower Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Part Description | Shock Absorber |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Base of Stem |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 6.25in/158.8mm |
| Upper Mount Code | S4 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2.3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1958 - 1958 | Buick Super | RWD |
| 1958 - 1958 | Buick Special | RWD |
| 1958 - 1958 | Buick Roadmaster | RWD |
| 1958 - 1958 | Buick Limited | RWD |
| 1958 - 1958 | Buick Century | RWD |
| 1950 - 1955 | Chevrolet Truck | RWD |
| 1950 - 1955 | Chevrolet Sedan Delivery | RWD |
| 1954 - 1954 | Chevrolet 1500 | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Pinto | RWD |
| 1974 - 1974 | Ford Mustang II | RWD |
| 1957 - 1960 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1957 - 1960 | Ford F-100 | RWD, 4WD |
| 1954 - 1954 | GMC Truck | RWD |
| 1951 - 1954 | GMC 150 | RWD |
| 1951 - 1954 | GMC 100 | RWD |
| 1972 - 1977 | Mazda RX-3 | RWD |
| 1976 - 1977 | Mazda Mizer | RWD |
| 1972 - 1977 | Mazda 808 | RWD |
| 1959 - 1960 | Mercury Park Lane | RWD |
| 1959 - 1960 | Mercury Monterey | RWD |
| 1959 - 1960 | Mercury Montclair | RWD |
| 1959 - 1960 | Mercury Colony Park | RWD |