
MotoradEngine Coolant Thermostat
Part #: MOT-5511-185 $31.39
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Heavy gauge stainless steel components offer increased reliability and long-lasting durability
- Exclusive BLVT™ Valve Technology minimizes thermal shock to cooling system components
- Stainless steel thermal element for unmatched corrosion resistance and revolutionary REAX™ wax mixture provides quicker reaction time
- AccuSpring™ Design for stable temperature control and increased cabin comfort
Engine Coolant Thermostat; UltraStat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Dia | 1.09 in |
| Bypass Length | 1.89 in |
| Flange Thickness | 0.05in |
| Gasket Material | Rubber |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Seal Quantity | 1 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2007 | Buick Terraza | FWD, AWD |
| 2009 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 2006 - 2008 | Chevrolet Uplander | FWD, AWD |
| 2006 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2006 - 2010 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2006 - 2011 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2006 - 2006 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 2006 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2008 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2006 - 2007 | Saturn Relay | FWD, AWD |
| 2007 - 2008 | Saturn Aura | FWD |