
MotoradEngine Coolant Thermostat
Part #: MOT-378-192 $26.93
Login for personalized shopping
Description & Specs
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
Engine Coolant Thermostat; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Dia | 1.38 in |
| Bypass Length | 1.78 in |
| Flange Thickness | 0.05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Height | 2.55in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Type | Standard |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1996 - 1997 | Ford F-Super Duty | 4 X 2 |
| 2000 - 2004 | Ford F-750 | 4 X 2 |
| 2000 - 2004 | Ford F-650 | 4 X 2 |
| 1995 - 1997 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1996 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1999 - 2003 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1997 - 1997 | Ford F-250 HD | RWD, 4WD |
| 1996 - 1996 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2003 | Ford Excursion | RWD, 4WD |
| 1996 - 1999 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Ford E-550 Super Duty | 4 X 2 |
| 2002 - 2002 | Ford E-550 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 1999 - 2002 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1996 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2004 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1990 - 1990 | International M1600 Metro II | 4 X 2 |
| 1990 - 1990 | International M1400 Metro II | 4 X 2 |
| 1991 - 1991 | International F5070 | 6 X 4, 6 X 6 |