
MotoradEngine Coolant Thermostat
Part #: MOT-268-180 $17.50
Login for personalized shopping
Description & Specs
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
Engine Coolant Thermostat; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Dia | 0.98 in |
| Bypass Length | 1.88 in |
| Flange Thickness | 0.05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Height | 2.5in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Type | Standard |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2000 | Infiniti QX4 | 4WD |
| 1997 - 2001 | Infiniti Q45 | RWD |
| 1993 - 2002 | Mercury Villager | FWD |
| 2002 - 2004 | Nissan Xterra | RWD, 4WD |
| 2002 - 2003 | Nissan Frontier | RWD, 4WD |
| 1984 - 1986 | Nissan 300ZX | RWD |