
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-34021 $42.27
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed for customers that demand the exact OEM thermostat as a replacement product. These thermostats match the OEM product fit, function & design.
Engine Coolant Thermostat; OE Exact Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.3in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .675in |
| Flange Thickness | .05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Exact |
| Height | 2.125in |
| Height Between Flanges | 1.45in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Material | Steel, Copper |
| Seal Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | OE Exact Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2015 | Hyundai Tucson | FWD, AWD, 4WD |
| 1997 - 2008 | Hyundai Tiburon | FWD |
| 2009 - 2014 | Hyundai Sonata | FWD |
| 2013 - 2016 | Hyundai Santa Fe Sport | FWD, AWD |
| 2010 - 2012 | Hyundai Santa Fe | FWD, AWD |
| 1996 - 2012 | Hyundai Elantra | FWD |
| 2001 - 2011 | Hyundai Accent | FWD |
| 2005 - 2016 | Kia Sportage | FWD, AWD |
| 2005 - 2009 | Kia Spectra5 | FWD |
| 2004 - 2009 | Kia Spectra | FWD |
| 2010 - 2014 | Kia Soul | FWD |
| 2011 - 2015 | Kia Sorento | FWD, AWD |
| 2006 - 2011 | Kia Rio5 | FWD |
| 2006 - 2011 | Kia Rio | FWD |
| 2009 - 2016 | Kia Optima | FWD |
| 2010 - 2013 | Kia Forte Koup | FWD |
| 2010 - 2013 | Kia Forte | FWD |