
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-34010 $24.86
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed for customers that demand the exact OEM thermostat as a replacement product. These thermostats match the OEM product fit, function & design.
Engine Coolant Thermostat; OE Exact Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.11in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .87in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Height | 2.27in |
| Height Between Flanges | 1.4in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Material | Steel, Copper |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | OE Exact Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1989 - 1995 | Mazda RX-7 | RWD |