
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33947 $46.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time.
Engine Coolant Thermostat; OE Type Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Design | Offset Reverse Poppet |
| Flange Height | .71in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Performance |
| Height | 1.71in |
| Height Between Flanges | 1in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 2 |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Material | Steel, Brass |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | OE Type Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2020 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2020 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2009 - 2016 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2006 - 2016 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2006 - 2016 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 2003 - 2009 | Chevrolet C5500 Kodiak | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2009 | Chevrolet C4500 Kodiak | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2007 - 2019 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2001 - 2019 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2009 - 2016 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2006 - 2016 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2006 - 2016 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 2003 - 2009 | GMC C5500 Topkick | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2009 | GMC C4500 Topkick | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2013 - 2013 | Isuzu NRR | 4 X 2 |
| 2005 - 2013 | Isuzu NQR | 4 X 2 |
| 2013 - 2013 | Isuzu NPR-HD | 4 X 2 |