
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33945 $21.10
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time.
Engine Coolant Thermostat; OE Type Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.09in |
| Bypass Flange Length | 1.64in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .67in |
| Flange Thickness | .05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Performance |
| Height | 2.38in |
| Height Between Flanges | 1.7in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 1 |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.2in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | OE Type Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2010 | Mitsubishi Outlander | FWD, AWD |
| 2008 - 2015 | Mitsubishi Lancer | FWD, AWD |