
MotoradEngine Coolant Thermostat Housing
Part #: MOT-CH1094 $286.51
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy, one step fit and installation
- No special tools required
- Meets or exceeds all OEM standards
Engine Coolant Thermostat Housing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 0.19 in |
| Bolt Hole Quantity | 6 |
| Bolts Included | No |
| Color | Black |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | Standard |
| Height | 3.50in |
| Material | Plastic |
| Outlet Port Diameter | 0.38in |
| Outlet Quantity | 5 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2010 | Hyundai Sonata | FWD |
| 2009 - 2010 | Kia Rondo | FWD |
| 2009 - 2010 | Kia Optima | FWD |