
MotoradEngine Coolant Thermostat Housing Assembly
Part #: MOT-959-195 $203.17
Login for personalized shopping
Description & Specs
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
Engine Coolant Thermostat Housing Assembly; Integrated Housing Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bleeder Hole | Yes |
| Bolt Hole Quantity | 2 |
| Color | Silver |
| Flange Length | 2.94in |
| Flange Thickness | 0.29in |
| Flange Width | 2.4in |
| Gasket Material | Rubber |
| Gasket Type | O-Ring |
| Grade Type | Regular |
| Inside Diameter | 1.39in |
| Installation Tool | No |
| Material | Metal |
| Outlet Diameter | 1.39 in |
| Outlet Port Quantity | 1 |
| Seal Quantity | 1 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2019 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2016 - 2020 | Cadillac CT6 | AWD, RWD |
| 2020 - 2023 | Cadillac CT5 | AWD, RWD |
| 2016 - 2019 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2017 - 2022 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2016 - 2023 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2017 - 2022 | GMC Canyon | RWD, 4WD |