
CSFRadiator
Part #: XXCSF-850 $406.08
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- OEM specified Copper-Brass Construction
- Easy to recore & repair
- No risk for coolant contamination and damage to sensitive seals, water pump & thermostat
- OEM specified "Single Piece - Deep Drawn" Brass Tanks with Ribs for added Strength & Durability
- Tubes - Special coated OEM specified "Double Lock Seam Joints" for Long Life
- Fins (Heart of Radiator) - High Performance "Multi-Louvered Design" - OEM Spec
- Side Channels - Coated Steel for Strength & Durability
- Reinforced Inlet & Outlet Connections with "Thru Pipe Design"
- 100% leak tested before leaving factory at 150% of operating pressure
- Industry Best Packaging - "10 Foot Drop Test" Standard
- Drop-in Fit
- Built for OEM Cooling - High Performance Transmission Cooler with special Built-in Turbulators
- All components are installed, torqued & tested on Radiator during assembly
Radiator; 2 Row All Metal
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Included | No |
| Cap No | 4502 |
| Core Length | 15 3/4in |
| Core Material | Copper |
| Core Thickness | 1 1/8in |
| Core Width | 21 3/16in |
| Flow Type | Down Flow |
| Inlet Diameter | 1 3/8 Rightin |
| Inlet Length (in) | 20 7/8 |
| Inlet Width (in) | 1 9/16 |
| Oil Cooler (in) | 10 13/16 (high-effeciency Concentric Type) |
| Outlet Diameter | 1 3/8 Leftin |
| Outlet Length (in) | 20 7/8 |
| Outlet Width (in) | 1 9/16 |
| Radiator Core Row Qty | 2 |
| Tank Material | Brass |
| Tech Note | ALL METAL model. |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1984 - 1988 | Toyota Pickup | RWD, 4WD |
| 1984 - 1988 | Toyota 4Runner | 4WD |