
CSFRadiator
Part #: CSF-3838 $294.11
Login for personalized shopping
Description & Specs
Radiator
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Included | No |
| Core Length | 34in |
| Core Material | Aluminum |
| Core Thickness | 1 1/4in |
| Core Width | 16 7/16in |
| Flow Type | Cross Flow |
| Inlet Diameter | 1 5/16 Leftin |
| Inlet Length (in) | 17 3/16 |
| Inlet Width (in) | 1 15/16 |
| Oil Cooler (in) | 11 1/2 (high-efficiency Plate Type) |
| Outlet Diameter | 1 9/16 Rightin |
| Outlet Length (in) | 17 3/16 |
| Outlet Width (in) | 2 7/16 |
| Radiator Core Row Qty | 1 |
| Tank Material | Plastic |
| Tech Note | O.E.M. style Plastic tank & Aluminum core with quick-connect oil cooler fittings. |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2017 | Cadillac Escalade ESV | RWD, 4WD |
| 2016 - 2017 | Cadillac Escalade | RWD, 4WD |
| 2016 - 2020 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2016 - 2020 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2019 - 2019 | Chevrolet Silverado 1500 LD | RWD, 4WD |
| 2016 - 2018 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2016 - 2020 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2016 - 2020 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2016 - 2018 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |