
CSFRadiator
Part #: CSF-3394 $169.70
Login for personalized shopping
Description & Specs
- OEM specified Plastic Tank-Aluminum Core Construction
- Tanks are made from Virgin Grade Engineered plastic resins, which are "Glass Filled" for added Strength & Durability
- Gaskets are made from Special Grade "EPDM" rubber to withstand extreme temperatures of up to -120 Degrees F
- Tubes - Welded Type or Latest Generation "B-Tube" Design
- Fins (Heart of Radiator) - High Performance "Multi-Louvered Design" - OEM Spec
- 100% leak tested before leaving factory at 150% of operating pressure
- Industry Best Packaging - "10 Foot Drop Test" Standard
- Drop-in Fit
- High Performance Transmission Cooler with special Built-in Turburlator, when applicable
- All components are installed, torqued, & tested on Radiator during assembly
Radiator
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Included | No |
| Core Length | 27 3/16in |
| Core Material | Aluminum |
| Core Thickness | 7/8in |
| Core Width | 18 1/16in |
| Flow Type | Cross Flow |
| Inlet Diameter | 1 1/4 Rightin |
| Inlet Length (in) | 18 3/4 |
| Inlet Width (in) | 1 9/16 |
| Oil Cooler (in) | 11 13/16 (high-effeciency Concentric Type) |
| Outlet Diameter | 1 9/16 Leftin |
| Outlet Length (in) | 18 3/4 |
| Outlet Width (in) | 1 9/16 |
| Radiator Core Row Qty | 1 |
| Tank Material | Plastic |
| Tech Note | O.E.M. style Plastic tanks & Aluminum core. |