
MotoradRadiator Cap
Part #: MOT-T61 $16.08
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Maintains proper cooling system pressure
- Easy installation and removal
- Meets all OEM specifications
- 100% tested to ensure proper pressure and longevity
Radiator Cap; Standard
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Threaded |
| Cap Depth | 1.42in |
| Cap Finish | Matte Black |
| Color | Black |
| Filler Neck Height | 0.50in |
| Height | 1.42in |
| Indicator Markings | Yellow |
| Lever Type | No |
| Material | Plastic, Rubber |
| Maximum Pressure | 18.0psi |
| Pressure Rating | 18 |
| Pressurized | Yes |
| SAE Pressure Range | 16-20 |
| Secondary Resistance | 16-20 |
| Shape | Round |
| Type | Standard |
| Vented | Yes |
| Width | 2.14in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2007 | Buick Terraza | FWD, AWD |
| 2006 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 2008 - 2009 | Buick LaCrosse | FWD |
| 2004 - 2009 | Cadillac XLR | RWD |
| 2006 - 2011 | Cadillac DTS | FWD |
| 2006 - 2008 | Chevrolet Uplander | FWD, AWD |
| 2006 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2006 - 2011 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2005 - 2010 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2006 - 2006 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 2008 - 2009 | Pontiac G8 | RWD |