
GatesHeavy-Duty Radiator Cap
Part #: GAT-31307 $7.94
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates Heavy-Duty Radiator Caps are for use on heavy-duty trucks, buses and tractors and fits applications with 3/4 in. deep filler necks.
Heavy-Duty Radiator Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Cam On |
| Cap Depth | 1.14in |
| Cap Finish | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Coolant Recovery System | Open System |
| Filler Neck Depth | .75in |
| Filler Neck Inside Diameter | 2.13in/54mm |
| Filler Neck Outside Diameter | 2in/51mm |
| Grade Type | OE Exact |
| Height | 1.14in |
| Lever Type | No |
| Material | Stainless Steel, Rubber |
| Pressure Rating | 3-5ps |
| Quick Pressure Release | No |
| Shell Outside Diameter | 2.81in |
| Type | Heavy-Duty B Size Filler Neck Cap |
| Vented | Yes |
| Width | 2.71in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1942 - 1947 | Ford Sedan Delivery | RWD |
| 1948 - 1951 | Ford F4 | RWD |
| 1948 - 1951 | Ford F-3 | RWD |
| 1948 - 1951 | Ford F-2 | RWD |
| 1948 - 1951 | Ford F-1 | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford 3/4 Ton Pickup | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford 1/2 Ton Pickup | RWD |
| 1941 - 1947 | Ford 1 Ton Pickup | RWD |
| 1955 - 1956 | Jaguar XK140 | RWD |
| 1955 - 1956 | Jaguar Mark VII | RWD |