
GatesIntercooler Hose Kit
Part #: GAT-26302 $90.79
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Molded Turbocharger Hose Kits is a one-stop-shop when you need to completely replace a Turbocharger hose system. Brought to market as a superior alternative to fix issues with original equipment manufacturer replacement hoses, Gates’ long-lasting commitment to innovation shines through with these kits, keeping your operations up and running longer.
Intercooler Hose Kit; Turbocharger Hose Kits (Molded)
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Type | .25 in. - 28 T-Bolt |
| Centerline Length | 67mm |
| Clamp Band Width | .75in |
| Contents | 1 Turbocharger Hose, 2 T-Bolt Clamps |
| End 1 Inside Diameter | 1.875in/48mm |
| End 2 Inside Diameter | 1.875in/48mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Maximum Clamping Length | 2.44in/62mm |
| Minimum Clamping Length | 2.13in/54.1mm |
| Nut Type | .4375 in. Hex-Head w/ Nylon Insert |
| Recommended Torque | 75ppi |
| Ring Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1997 | Ford F-Super Duty | 4 X 2 |
| 1994 - 1994 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1994 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1997 - 1997 | Ford F-250 HD | RWD, 4WD |
| 1994 - 1996 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1996 - 1998 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1995 - 1998 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1995 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |