
GatesIntercooler Hose Kit
Part #: GAT-26282 $89.12
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Molded Turbocharger Hose Kits is a one-stop-shop when you need to completely replace a Turbocharger hose system. Brought to market as a superior alternative to fix issues with original equipment manufacturer replacement hoses, Gates’ long-lasting commitment to innovation shines through with these kits, keeping your operations up and running longer.
Intercooler Hose Kit; Turbocharger Hose Kits (Molded)
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Type | .25 in. - 28 T-Bolt |
| Centerline Length | 5.5in |
| Clamp Band Width | .75in |
| Contents | 1 Turbocharger Hose, 2 T-Bolt Clamps |
| End 1 Inside Diameter | 3in/76mm |
| End 2 Inside Diameter | 3in/76mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Maximum Clamping Length | 3.44in/87.3mm |
| Minimum Clamping Length | 3.13in/79.4mm |
| Nut Type | .4375 in. Hex-Head w/ Nylon Insert |
| Recommended Torque | 75ppi |
| Ring Quantity | 2 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2007 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2007 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2007 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2003 - 2007 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2003 - 2005 | Ford Excursion | RWD, 4WD |