
GatesIntercooler Hose Kit
Part #: GAT-26228 $96.22
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Molded Turbocharger Hose Kits is a one-stop-shop when you need to completely replace a Turbocharger hose system. Brought to market as a superior alternative to fix issues with original equipment manufacturer replacement hoses, Gates’ long-lasting commitment to innovation shines through with these kits, keeping your operations up and running longer.
Intercooler Hose Kit; Turbocharger Hose Kits (Molded)
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Type | .25 in. - 28 T-Bolt |
| Centerline Length | 7.83in |
| Clamp Band Width | 19.1mm |
| Contents | 1 Turbocharger Hose, 2 T-Bolt Clamps |
| End 1 Inside Diameter | 2.72in/69mm |
| End 2 Inside Diameter | 2.72in/69mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Maximum Clamping Length | 3.06in/77.7mm |
| Minimum Clamping Length | 2.75in/69.9mm |
| Nut Type | .4375 in. Hex-Head w/ Nylon Insert |
| Recommended Torque | 75ppi |
| Ring Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2004 | Dodge Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2004 | Dodge Ram 2500 | RWD, 4WD |