
GatesIntercooler Hose Kit
Part #: GAT-26222 $106.36
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Molded Turbocharger Hose Kits is a one-stop-shop when you need to completely replace a Turbocharger hose system. Brought to market as a superior alternative to fix issues with original equipment manufacturer replacement hoses, Gates’ long-lasting commitment to innovation shines through with these kits, keeping your operations up and running longer.
Intercooler Hose Kit; Turbocharger Hose Kits (Molded)
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Type | .25 in. - 28 T-Bolt |
| Centerline Length | 135mm |
| Clamp Band Width | 19.1mm |
| Contents | 1 Turbocharger Hose, 2 T-Bolt Clamps |
| End 1 Inside Diameter | 2.5in/64mm |
| End 2 Inside Diameter | 2.5in/64mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Maximum Clamping Length | 2.94in/74.7mm |
| Minimum Clamping Length | 2.63in/66.8mm |
| Nut Type | .4375 in. Hex-Head w/ Nylon Insert |
| Recommended Torque | 75ppi |
| Ring Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2004 | Ford F-750 | 4 X 2 |
| 2004 - 2004 | Ford F-650 | 4 X 2 |
| 2004 - 2007 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2004 - 2007 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2004 - 2007 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2004 - 2007 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |