
GatesIntercooler Hose Kit
Part #: GAT-26212 $120.97
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Molded Turbocharger Hose Kits is a one-stop-shop when you need to completely replace a Turbocharger hose system. Brought to market as a superior alternative to fix issues with original equipment manufacturer replacement hoses, Gates’ long-lasting commitment to innovation shines through with these kits, keeping your operations up and running longer.
Intercooler Hose Kit; Turbocharger Hose Kits (Molded)
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Type | .25 in. - 28 T-Bolt |
| Centerline Length | 2.5in |
| Clamp Band Width | .75in |
| Contents | 1 Turbocharger Hose, 2 T-Bolt Clamps |
| End 1 Inside Diameter | 2in/51mm |
| End 2 Inside Diameter | 2.3in/58mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Maximum Clamping Length | 2.6875in/2.25in/57.2mm/68.3mm |
| Minimum Clamping Length | 2.1in/2.375in/49.1mm/60.5mm |
| Nut Type | .4375 in. Hex-Head w/ Nylon Insert |
| Recommended Torque | 75ppi |
| Ring Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 1999 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 1999 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 1999 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1999 - 1999 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1999 - 1999 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |