
CSFDrive Motor Inverter Cooler
Part #: CSF-3678 $103.17
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- OEM specified Plastic Tank-Aluminum Core Construction
- Tanks are made from Virgin Grade Engineered plastic resins, which are "Glass Filled" for added Strength & Durability
- Gaskets are made from Special Grade "EPDM" rubber to withstand extreme temperatures of up to -120 Degrees F
- Tubes - Welded Type or Latest Generation "B-Tube" Design
- Fins (Heart of Radiator) - High Performance "Multi-Louvered Design" - OEM Spec
- 100% leak tested before leaving factory at 150% of operating pressure
- Industry Best Packaging - "10 Foot Drop Test" Standard
- Drop-in Fit
- High Performance Transmission Cooler with special Built-in Turburlator, when applicable
- All components are installed, torqued, & tested on Radiator during assembly
Drive Motor Inverter Cooler
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Included | No |
| Core Length | 25 1/16in |
| Core Material | Aluminum |
| Core Thickness | 7/8in |
| Core Width | 2 11/16in |
| Flow Type | Cross Flow |
| Inlet Diameter | 11/16 Rightin |
| Inlet Length (in) | 2 11/16 |
| Inlet Width (in) | 1 1/2 |
| Outlet Diameter | 11/16 Leftin |
| Outlet Length (in) | 2 11/16 |
| Outlet Width (in) | 1 1/2 |
| Radiator Core Row Qty | 1 |
| Tank Material | Plastic |
| Tech Note | O.E.M. style Plastic tanks & Aluminum core. |