
CSFDrive Motor Inverter Cooler
Part #: CSF-3627 $127.72
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% OE style & OE specs for "Dop-in fit"
- Pre-installed & tested drain plug
- 100% Hydrostatic tested at 1.5 times operating pressure
Drive Motor Inverter Cooler; 1 Row All Aluminum
| Name | Specs |
|---|---|
| Cap Included | No |
| Construction | parallel flow |
| Core Length | 24 4/5in |
| Core Material | Aluminum |
| Core Thickness | 10/16in |
| Core Width | 4 5/7in |
| Flow Type | Cross Flow |
| Inlet Diameter | 5/8 Rightin |
| Inlet Length (in) | 4 7/8 |
| Inlet Tube | tube |
| Inlet Width (in) | 13/16 |
| Outlet Diameter | 5/8 Leftin |
| Outlet Length (in) | 4 7/8 |
| Outlet Tube | tube |
| Outlet Width (in) | 13/16 |
| Radiator Core Row Qty | 1 |
| Tank Material | Aluminum |
| Tech Note | O.E.M. style All Aluminum tanks & core model. |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2016 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2010 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2013 - 2014 | Chevrolet Malibu | FWD |