
MotoradAutomatic Transmission Oil Cooler Thermostat
Part #: MOT-1030-167 $53.46
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Allows the engine/transmission to achieve the ideal operating temperature quicker before passing the oil through the cooler.
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
Automatic Transmission Oil Cooler Thermostat; Integrated Housing Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Material | Plastic, Steel, Copper |
| Opening Temperature | 167.0fa |
| Outlet Connect Dia | 167.0fa |
| Overall Height | 3.82 in |
| Overall Length | 1.62 in |
| Overall Width | 1.62 in |
| Port Quantity | 2 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2016 | Audi TT Quattro | AWD |
| 2009 - 2009 | Audi TT | FWD |
| 2009 - 2016 | Volkswagen Tiguan | FWD, AWD |
| 2006 - 2009 | Volkswagen Rabbit | FWD |
| 2009 - 2014 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2005 - 2016 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2010 - 2014 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2009 - 2016 | Volkswagen CC | FWD |
| 2006 - 2014 | Volkswagen Beetle | FWD |