
MotoradEngine Coolant Pipe
Part #: MOT-CH3061 $371.53
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy, one step fit and installation
- No special tools required
- Meets or exceeds all OEM standards
Engine Coolant Pipe
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| End 1 Type | Quick Connect |
| End 2 Type | Quick Connect |
| Finish | Black |
| Inside Diameter | 0.86in |
| Length | 5.43in |
| Material | Plastic, Rubber |
| Outlet Quantity | 0 |
| Outside Diameter | 1.13in |
| Seal Quantity | 0 |
| Shape | Tube |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2022 | Land Rover Range Rover Sport | AWD, 4WD |
| 2020 - 2022 | Land Rover Range Rover | AWD, 4WD |
| 2021 - 2023 | Land Rover Defender 90 | AWD |
| 2020 - 2023 | Land Rover Defender 110 | AWD |