
MotoradEngine Coolant Pipe
Part #: MOT-CH2765 $210.97
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy, one step fit and installation
- No special tools required
- Meets or exceeds all OEM standards
Engine Coolant Pipe
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| End 1 Type | Quick Connect |
| End 2 Type | Bolt On |
| Finish | Black |
| Gasket Material | Rubber |
| Inside Diameter | 0.63in |
| Length | 2.01in |
| Material | Plastic |
| Mount Bracket Qty | 2 |
| Mounting Depth From Flange | 2 |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Tube Length | 0.72 in |
| Outside Diameter | 1.08in |
| Overflow Hose Incl. | 0.72 in |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Shape | Oblong |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2018 | BMW X5 | AWD |
| 2014 - 2020 | BMW i8 | AWD |
| 2018 - 2021 | BMW i3s | RWD |
| 2014 - 2021 | BMW i3 | RWD |